Ještě ani nedošlo k oficiálnímu ukončení letní sezony a mnozí se už připravují na zimu. Potvrzují to nejen prodejci zimního sportovního vybavení, ale také cestovní agentury, které kromě letních dovolených zprostředkovávají i zimní dovolené. Podle mluvčích mnoha cestovních agentur a kanceláří je už polovina zimních zájezdů vyprodaná. Zejména vášniví lyžaři nic nenechávají na poslední chvilku a moc dobře vědí, že pokud si nekoupí zájezd nyní, později by se na ně nemuselo vůbec dostat. Zanedlouho vypukne jedno obrovské šílenství, během kterého se budou rezervovat hotely, uplatňovat kupony na sportovní vybavení (konkrétně třeba slevové kupony na Boardstar.cz) a kupovat lyže či snowboardy. Ostatně s koupí lyží nemusíte dlouho váhat, pusťte se do toho už nyní.
Koupi lyží opravdu nedoporučujeme odkládat. Jak jsme zmínili, zanedlouho vypukne jedno obrovské davové šílenství a do obchodů se sportovním zimním vybavením se nahrne mnoho klientů, kteří budou požadovat pozornost zaměstnanců obchodu. Jděte tam proto nyní, když vám ještě zaměstnanci ochotně a rádi poradí.
Abyste se nemuseli ptát na vše, co vás napadne, poradíme vám i my, jaké lyže si koupit, respektive na co se zaměřit při nákupu lyží na blížící se zimní sezonu 2020.
Otázky, které je třeba si zodpovědět
- Jak dobře umím lyžovat?
- Kde budu lyžovat?
- Je to sport nebo rekreace?
Než se vydáte do obchodů s lyžemi, je třeba si zodpovědět několik otázek. Díky odpovědím bude výběr lyží o něco snazší a nebude to nic zdlouhavého. Zejména je třeba si říct, jak dobře umíte lyžovat. Začátečníci si budou volit jiné druhy lyží než profesionální lyžaři. Zatímco začátečníci budou volit spíše měkčí lyže, zkušenější lyžaři zvolí spíše tvrdší lyže.
Taky je třeba vědět, kde budete lyžovat. Jiné lyže se kupují pro lyžování v horách, jiné zase pro lyžování na klasických sjezdovkách v zimních rekreačních střediscích.
Na co se zaměřit při výběru lyží?
- Šířka
- Délka
- Rádius
- Tvrdost
Př výběru lyží hrají hlavní roli čtyři kritéria. Konkrétně tedy šířka (užší lyže jsou vhodnější pro sjezdovku, širší pak do terénu), poté délka (kratší lyže jsou živější, snadněji se ovládají, delší jsou zase klidnější a vhodné spíše do terénu) a v neposlední řadě se při výběru lyží zaměřte na rádius a tvrdost lyží. Lyže, které mají rádius kratší, jsou většinou víc točivé, dobře se ovládají. Lyže s delším rádiusem jsou opakem čili drží směr při jízdě, ale jsou méně točivé, vhodné na lyžování v dlouhých obloucích.
Ještě zmiňme také tvrdost, na kterou je třeba taky klást důraz při výběru lyží. Tvrdost je vždy stanovena podle materiálu jádra. Měkčí lyže mají kompozitové jádro, tvrdší mají jádro dřevěné. Dřevěné jádro, aby bylo pevnější, je většinou zesílené titanalem.